Ağız Kokusu Neden olur?

tarafından
57
Ağız Kokusu Neden olur?

GoogleAğız Kokusu Neden olur?


Ağız kokusu kişiyi rahatsız ederek utanç verici hale gelebilecek bir durumdur. Ağızda koku olmasının nedeni, genelde kişinin ağız hijyenini tam olarak sağlayamamasından kaynaklıdır. Fakat ağız hijyeninin sağlanmasına rağmen uzun vadeli ve rahatsızlık verici olduğu bir koku var ise bu, diğer hastalıklara bağlı da gelişebilir.

GoogleUzun dönem geçmeyen ağız kokusunun nedenlerinin muhakkak araştırılması gereklidir. Genellikle sabahları rahatsızlık verici olduğu bir koku olması fizyolojik olarak normal kabul edilmektedir.

Akşam yenilen ya da içilen gıdaların diş aralarına girmesi ve dilde birikmesi sonucu olmaktadır. Bu koku kalıcı değildir ve dişler fırçalanarak ağız bakımı yapıldıktan sonra geçecektir.


Bazı kişilerde ise herhangi bir ağız kokusu olmamasına rağmen, ağzının koktuğunu düşünmektedir. Bu durumdan rahatsızlık duyan kişi bir diş hekimine gözükebilir. GoogleYine ağız içinde meydana gelen diş ve diş eti hastalıklarına bağlı şekilde da ağız kokusu gelişebilir.

Bazen ağız dışından kaynaklanan kokularda olabilir; bunlar mide, burun eti ve üst solunum yollarına bağlı hastalıklardan kaynaklı meydana gelebilir. Bu durumlarda evvela altta yatan nedenin araştırılıp tedavi edilmesi gerekiyor.

GoogleTedavi Yöntemleri

Ağız kokusunun temelinde yatan neden ağız hijyeninin tam sağlanamaması olabilir. Bu durumda dişlerin günlük temizliğini en iyi biçimde hayata geçirmek ve diş ipi, gargara kullanmak gibi basit yöntemler işe yarayabilmektedir.

Florürlü diş macunu kullanarak günde 3 defa ve en az 2 dakika olacak biçimde dişler fırçalanmalı, her yemekten sonra, diş aralarında kalan yemek artıkları diş ipiyle temizlenmeli ve gerekirse antibakteriyel ağız gargaraları kullanılmalıdır.

GoogleDiş bakımının beraberinde, dil üstünde bulunan bakterileri temizlemek için özel olarak üretilen dil temizleme fırçalarıyla gün içinde dilde biriken bakterileri de temizleyebilirsiniz. Protez diş kullanılıyorsanız, gece çıkarılmalı ve ertesi gün takılmadan önce iyice temizlemelisiniz.


Gün içerisinde az su tüketimi de ağız kokusuna sebep olabilecek faktörler arasında bulunmaktadır. Su içimi, tükürük üretimini uyarır ve bu da ağız içinde yer alan mikropların temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca kişi sigara içiyorsa, sigarayı bırakmakta ağız kokusunda önemli bir rol oynamaktadır.

GoogleAğız ve diş sağlığı iyi bakımı yapılmasına rağmen ağır kokusu kaybolmuyorsa o zaman altta yatan diğer sebeplere bakılabilir.


Ağız kokusu eğer dişlerdeki çürük ya da diş etlerindeki enfeksiyon nedeniyle gelişiyorsa, diş hekimi tarafından en ideal tedavi metotları uygulanarak ağız kokusu tedavi edilebilir. Diş taşları da ağız kokusuna yol açan bir diğer faktörler arasındadır ve yılda bir defa temizletilmesi gereklidir. Sağlıklı bir kişinin senede iki sefer ağız ve diş muayenesi yaptırması önerilmektedir.
Kadinlarnette.Net