Cildim Neden Kırışıyor?

tarafından
64
Cildim Neden Kırışıyor?
1

Cildim Neden Kırışıyor?

Cildim Neden Kırışıyor

Yaşlanma ile beraber insan vücudunda bazı noktalarda değişiklikler meydana gelir. Özellikle de orta yaş dönemi diye hitap edilen 35 ile 50 yaşları arasındaki dönemde bu fizyolojik değişiklikler daha fazla gözlenmektedir. Bu değişikliklerden bir tanesi de en fazla şikayet edilen bir nokta olan cilt kırışıklığı olmaktadır. Cilt kırışıklığı başta kadınlar olmak üzere pek çok kişinin sık karşılaştığı sorunlar arasında yer almakta.
Cilt Kırışıklığının Nedenleri


Cilt kırışıklığının ilk sebebi olarak; Güneş ışınlarını görebilmekteyiz. Güneş bize ultraviyole ışınlarını saçar. Saçmış olduğu bu ışınlar da başta cilt sağlığı olmak üzere sağlığa olumsuz etki yapmakta olan ışınlardan meydana gelir. Bu sebeple de cildiniz fazla güneş ışığı altında kalırsanız kırışır.

Cilt kırışıklılığının en büyük sebebi olan yaşlılık neticesinde cildin yapısında bazı değişiklikler meydana gelir. Meydana gelen bu değişikliklerden bir tanesi de metabolizmanın yavaş bir halde görevini yapmasıdır. Hücre içi metabolizması olarak bilinen bu metabolizma çeşidi daha yavaş çalışmakta olduğu zaman da ciltte kırışıklıklar meydana geliyor.

Gerek Güneş ışınlarına maruz kalmaktan gerekse de yaşlılıktan dolayı oluşan sorunlar arasında kan taşıma miktarının azalması yer almakta. Vücudun daha hızlı ve daha bol miktarda kan taşıması hücrelerinde canlı kalmasına yardımcı olur. Böylece ciltte kırışıklık yaşanmaz. Buna rağmen aksi bir durum gerçekleşirse; o halde artık ciltte kırışıklık tamamı ile başlar.

Cildin alt yüzeyinde bazı bezler bulunmaktadır. Bu bezlerden bir tanesi yağ bezleridir, bir diğeri de ter bezleri olmaktadır. Yaşlandıkça bu bezlerin çalışma düzeninde de değişiklikler yaşanır duruma gelir. Ter ve yağ bezleri artık daha az çalışır. Bu durumda da karşımıza cilt kırışıklığı sorunu çıkar.

Kadinlarnette.Net

1