Erken Yaşlanma Karşıtı Cilt Bakımı İpucuları

tarafından
72
Erken Yaşlanma Karşıtı Cilt Bakımı  İpucuları

Erken Yaşlanma Karşıtı Cilt Bakımı İpucuları
Google

Erken Yaşlanma Karşıtı Cilt Bakımı  İpucu

Erken Yaşlanma Karşıtı Cilt Bakımı İpucu


GoogleGenç görünmek, daha sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmak, kadın erkek fark etmeksizin hemen herkezin arzuladığı bir durum. Ancak ilerleyen yaşla beraber cildin yapısını oluşturan kollajen ve elastin lifleri azalıyor, cilde destek veren yağ dokusundaki kayıplar daha da belirginleşiyor. Cildin maruz kaldığı güneş, ısı, travmalar, radyasyon ve çevre kirliliği de yaşlanmaya yol açan diğer faktörler. Peki, cildi erken yaşlandıran hatalı alışkanlıklar arasında neler yer almakta?
Google
Yaşlanmak doğal bir süreç ve bunun önüne geçmek mümkün değil. Ancak cildin doğal yaşlanma sürecine ilave olarak yapmış olduğumuz bazı kişisel hatalar, cildimizin beklenen zamandan önce daha solgun, mat ve yaşlı görünmesine yol açabiliyor. Yaz aylarında yapmış olduğumuz en önemli hatamız ise güneşten doğru ve yeteri kadar korunmamak. Acıbadem Fulya Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Şule Albayrak cildi erken yaşlandıran 10 hatalı alışkanlığı anlattı, önemli tavsiyeler ve ikazlarda bulundu.
HATA: GoogleGÜNEŞTEN KORUNMAMAK
Erken Yaşlanma Karşıtı Cilt Bakımı İpucu

Erken Yaşlanma Karşıtı Cilt Bakımı İpucu


Doğrusu: Güneş ışınlarına maruz kalmak cilt yaşlanmasına yol açan en önemli faktör. Güneşten yeteri kadar ve doğru biçimde korunmamak; ciltte lekelenmelere, kırışıklara, benlerde artışa, daha da kötüsü cilt kanserine yol açabiliyor. Cildinizin hasara uğramaması için güneş ışınlarının yeryüzüne en dik geldiği 10:00-16:00 saatleri arasında açık alanlarda zaman geçirmeyin, şemsiye altında bile olsanız kum ve asfalttan yansıyan güneş ışınlarının da aynı etkiyi yaptığını unutmayın. Açık tenliyseniz minimum 50 SPF, koyu tenliyseniz minimum 30 SPF içeren, dermatolojik olarak test edilip onaylanmış ve eczaneden temin edeceğiniz güneş koruyucuları kullanmayı asla ihmal etmeyin.
HATA: SİGARA KULLANMAK
Google
Doğrusu: Sigara içeriğindeki kimyasal maddeler sebebiyle cilt yaşlanmasında büyük rol oynuyor. Sigara kullanımı ve pasif içicilik ciltte; donukluk, matlık, lekelenme ve kirli bir görünüm oluşturmasının beraberinde cildin oksijenlenmesini bozarak kırışıklık oluşumunu ve lekelenmeyi tetikliyor.
HATA: GoogleMAKYAJI TEMİZLEMEDEN YATMAK
Erken Yaşlanma Karşıtı Cilt Bakımı İpucu

Erken Yaşlanma Karşıtı Cilt Bakımı İpucu


Doğrusu: Gün boyu maruz kalınan kimyasallar, toz ve kir artıklarının temizlenmesi, cildin gece nefes almasına ve onarımına yardım ediyor. “Temizlenmeyen makyaj kalıntıları ise gece boyunca ince çizgilere dolarak, yatış pozisyonuna göre kırışıkların şekillenmesine neden oluyor” diyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Şule Albayrak, taze ve canlı bir cilt için gece cilt temizliğine ve bakımına özen göstermenin alışkanlık haline getirilmesi gerektiğini hatırlatıyor.
GoogleHATA: CİLDİ SUSUZ BIRAKMAK

Doğrusu: Su içmek genel sağlığımızın beraberinde cilt sağlığımız için de çok önemli. Yetersiz su tüketimi hücre onarımını aksatarak cildin hassaslaşmasına ve kırışıkların belirginleşmesine yol açabiliyor. Cildinizin erken yaşlanmaması için günde en az 10 bardak suyu gün içine yayarak içmeyi alışkanlık haline getirin.
HATA: CİLDİ DOĞRU NEMLENDİRMEMEK

Doğrusu: 20’li yaşlarda en canlı ve parlak cilde sahipken, 30’lu yaşlardan itibaren her 10 senede bir cilt yaşlanması belirginleşiyor. Özellikle yaşla beraber cilde parlaklık ve nem veren yağ ünitesinde azalma görüldüğü için zaman içinde cilt daha kuru ve hassas bir forma dönüşüyor. Bu sebeple cildinizin tipine ve yaşınıza uygun olan nemlendiriciyi seçerek günde 2 defa nem takviyesi yapmaya özen gösterin.
HATA: HATALI BESLENMEK
Google
Doğrusu: Dermatoloji Uzmanı Dr. Şule Albayrak yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığının cilt sağlığı için en büyük etkenlerden biri olduğunu belirterek şunları söylüyor: “Kızartılmış, soslanmış ve katkı maddeler içeren gıdalar, fastfood tüketimi ile şekerli gıdalar cildin oksidasyonunu arttırarak yaşlanma sürecini hızlandırıyor. Sebze, meyve ve doymamış yağ asitlerinden zengin Akdeniz usulü beslenmek, haftada en az 2 kez balık ile daha sağlıklı yağlar içeren kuruyemiş tüketmek ise cildin parlamasına ve yaşlanmanın gecikmesine yardım ediyor.
HATA: HIZLI VE FAZLA KİLO ALIP VERMEK
Doğrusu: Esnek bir organ olan cildimiz zaman içinde oluşan bedensel değişikliklere uyum sağlayabiliyor. Ancak kısa bir süre içinde hızlı kilogram almak ya da vermek cildin esnekliğinin karşılayamadığı değişimler olduğu için vücudumuzda çatlaklar ile sarkmalar, yüzümüzün yağ dokusunda ve bölgesel olarak yoğunlaşan yağ paketlerinde kayıplara yol açabiliyor. Bu tarz bölgesel derin doku kayıpları daha yaşlı bir görünüme neden oluyor.

GoogleHATA MAKYAJDA YOĞUN KAPATICI UYGULAMAK
Doğrusu: Cildin yapısında bulunan ve nem sağlamayı başaran yağ bezleri, bir kanal gözenek adı verilen porlara açılıyor. Yoğun kapatıcı makyaj uygulamak, gözeneklerin ve dolayısı ile yağ bezi kanallarının herhangi bir düzeyde tıkanmasına, cildin hava alamamasına yol açıyor. Böylece aknelerde ve yağ kistleri oluşumunda artış görülebiliyor. Yine güneş lekelerinin devamlı kapatılmaya çalışılması lekenin derinleşmesine ve tedavisinin güçleşmesine neden olabiliyor. Bunların beraberinde göz çevresine uygulanmakta olan yoğun kapatıcılar da kırışıkların çoğalması ve kistik oluşumlarla sonuçlanabiliyor. Her akşam yatmadan önce cildinizin yapısına uygun bir makyaj temizleyici, arkasından da uygun bir yıkama ürünü kullanmayı unutmayın.
GoogleHATA: CİLDE UYGUN OLMAYAN KOZMETİK İŞLEMLER YAPTIRMAK
Doğrusu: “Doğru zamanda ve doğru biçimde yapılan kozmetik işlemlerin yaşlanmayı geciktirmesi mümkün” diyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Şule Albayrak şu bilgileri veriyor: “ Uygun mevsimde ve tavsiye edilen aralıklarla kozmetik işlemler yaptırılabilir.

Erken Yaşlanma Karşıtı Cilt Bakımı İpucu

Erken Yaşlanma Karşıtı Cilt Bakımı İpucu


Ancak kozmetik uygulama seçiminde cilt tonu ve tipi önem taşıyor. Örneğin cilt yenileme ve yaşlanma karşıtı lazer uygulamalarına karar verilirken doğru mevsim de göz önünde bulundurularak, kişinin cilt tonuna dikkat edilmeli.Aynı şekilde peeling ve dermapen uygulamalarında tavsiye edilen sıklığın dışına çıkılmamalı. Cildin ihtiyacını bilmeden, sorgulamadan popüler görülen uygulamaları yaptırmaya çalışmak cilt kalitesinin bozulmasına, lekelenmelere, ciltte incelmelere, dolayısı ile cildin daha yaşlı görünmesine neden olabiliyor.Kadinlarnette.Net