Gebelikten korunma yöntemleri

tarafından
63
Gebelikten korunma yöntemleri

Gebelikten korunma yöntemleri
Gebelikten korunma yöntemleri
Google

Planlanmamış bir gebeliğin kürtajla sonuçlanması, bayanlar için çok büyük bir travma nedenidir. Kadınların kürtaj sonrasında yaşayacakları travmaya ve cinselliği bayanların omuzlarında yük haline getirmeye engel olmak açısından, erkeğin de gebelikten korunma sorumluluğuna ortak olması gerekir. Gebelikten korunma hem erkeği hem de kadını ilgilendiren bir konu. Korunmanın hangi taraf için daha kolay olduğu, kişisel faktörlere göre değişkenlik gösterebilir. Kadınlarla ilgili yöntemler daha çok sistemik hormon alımına bağlı bir çok yan etkiyi yanı sıra getirir. Erkekle ilgili metotların başında gelen prezervatif, motivasyonun yeterli olduğu durumlarda rahatlıkla tercih edilebilir. Prezervatifin bir korunma yöntemi olarak en az yan etkiye sahip olması avantajlı bir durum.
Gebelikten korunma yöntemleri
GoogleErkeklerde korunma metotları
Günümüzde erkeklerin kullen temelbileceği geri çekme, prezervatif ve vazektomi olmak üzere üç yöntem vardır. Prezervatif spermlerin vajinaya girmesini engelleyerek etkisini gösterir.Yöntemin başarı sağlaması için, erkekte cinsel ilişki sırasında ejakulasyondan önce salgılen temeln sıvılarda az sayıda da olsa hareketli sperm bulunabileceği unutulamamalı ve prezervatif kullanımı son en temel bırakılmamalıdır.
Gebelikten korunma yöntemleri
Lateks alerjisi olan bayanlarda reaksiyon oluşturabilmesi dışında zararlı etkisi yoktur. Kadın ve erkeği AIDS dahil cinsel yolla bulaşan hastalıklardan koruması en büyük avantajıdır. Bu sebeple, çok eşlilerin veya partneri çok eşli olan bayanların kendisini cinsel yolla bulaşan enfeksiyon, genital siğil ve serviks kanserinden koruması için bu yöntemi tercih etmeleri doğru bir seçim olacak. Kondom yırtılmasından şüphe edilen durumlarda ertesi gün hapı alınabilir.

GoogleErkekte vazektomi denilen, testisten spermleri penise getiren ken temellların kesilmesi işlemi, geri dönüşü mümkün olmayan bir cerrahi uygulamadır. Cinsel hayatı olumsuz etkilemeyen bu yöntem, hiç çocuk arzusu olmadığı konusunda emin olan erkekler için idealdir.

GoogleKadınlarda gebelikten korunmada bariyer yöntemler
Bariyer yöntemler (diyafram, servikal başlık ve vajinal halka), hormonal yöntemler (doğum kontrol hapı, koruyucu iğneler, implant), spermisidler, tüp ligasyonu ve rahim içi araç olarak sayılabilir.
Bariyer yöntemlerden olan ve kadın kondomu da denilen diyafram; vajene yerleştirilerek, halka biçiminde spermleri öldüren, yumuşak bir kauçuktur. Servikal başlık ise, rahim ağzına yerleştirilen bir bariyerdir. Kullanışsız olan bu iki yöntem, artık çağımızda tercih edilmemekte.

Vajinal halka (Nuva Ring), yeni bir bariyer yöntemdir. Adetin 1. Günü vajene yerleştirilip, 21. Günü çıkartılan bu halka derine yerleştirildiği için, cinsel ilişki sırasında rahatsızlık vermez ve lokal hormon salgıladığı için hormonal zararlı etkisi yoktur.

GoogleKadınların korunmasında hormonal yöntemler
Kadınların korunmasında hormonal yöntemler; doğum kontrol hapı, koruyucu iğneler ve implanttan oluşur. Doğum kontrol hapları, 21 gün içilip, bir hafta ara verilen veya 28 tane içerdiği için ara verilmeksizin kullanılacak olan formlara sahip bir korunma yöntemidir. Estrojen ve progesteron içerirler. Bu ilaçlar emziren bayanlarda, 35 yaş üstünde, sigara içen bayanlarda ve bazı hastalıkların varlığında kullanılamazlar. Bu gibi sebeplerle östrojen almaması gerekli olan bayanlar için uygun olan, yalnızca progesteron içeren ve mini hap da denen doğum kontrol hapları da bulunur.
Gebelikten korunma yöntemleri
GoogleAylık ve üç aylık iğneler, ülkemizde ruhsatı olan iki aşı türünü kapsar. Bu aşılardan biri yalnızca progesteron içeren, 3 ayda bir kas içerisine uygulen temeln formdur (Depo Provera). Diğeri ise, ayda bir kas içerisine uygulen temeln östrojen ve progesteron beraber içeren formdur (Mesigyna). Her ikisinde de, sistemik dolaşıma geçen yüksek dozda hormon gebeliğe uygun ortam oluşmasını farklı şekillerde önler.

İmplantlar, yerleştirildikten sonra 5 yıl (Norplant) ve 3 yıl (İmplanon) koruyuculuğu olan ürünlerdir. Üst kolda cilt altına yerleştirilen kibrit çöpü boyutunda hormon salgılayan implantlar, uygun hasta gurubunda tercih edilebilir. Bu yöntemde de düzensiz ken temelmalar, kilogram değişiklikleri, depresyon, sinirlilik, baş ağrısı, bulantı, memelerde hassasiyet olabilir. İmplant, küçük bir müdahale ile yerleştirilip çıkarılır, çıkarıldıktan yaklaşık 3 ay sonra yumurtlama normale döner.

Kadınlarda kullanılacak olan diğer koruyucu yöntemler
Kadınlarda kullanılacak olan diğer koruyucu yöntemlerden olan spermisid; spermleri öldüren, ilişkiden 10–15 dakika önce vajinaya uygulen temeln bir malzemedir. Köpük, jel, sprey, tablet veya krem formunda çeşitleri bulunmaktadır.

GoogleKadınlarda bir diğer koruyucu yöntem olan tüp ligasyonu ise, kadında tüplerin cerrahi olarak bağlanması işlemidir ve başarısı %99,6’dır. Ancak bu yöntemin geri dönüşümü zordur. Sıklıkla laporoskopik olarak gerçekleştirilir. Lokal veya genel anestezi gerekir. Karında küçük de olsa kesi izi olur ve laporoskopinin cerrahi riskleri (ken temelma, barsak hasarı gibi) söz konusu olabilir.

Rahim içi araç (RİA), rahim içerisine yerleştirilen bakır metalinden, ucunda ip bulunan ve plastikten yapılmış bir alettir. Eski formları sarmal biçiminde olduğu için spiral de denen bu alet, çağımızda T harfi biçimindedir. Hormon içermediği için sistemik etkisi yoktur, koruyuculuğu on senedir. Güvenlidir fakat yılda bir jinekolog kontrolü gereklidir. Takma ve çıkarma işlemleri bir miktar ağrılıdır. Ara ken temelmalar, kasık ağrısı ve vajinal akıntıya yol açabilir.

Hormonlu spiral olarak bilinen progesteron hormonunu rahim içerisine salgılayan rahim içi araçlar (Mirena), sistemik hormon almak istemeyen bayanlarda uygulen temelbilir. Etkinliği yüksektir, fakat başlangıçta ken temelmanın düzensiz olması, sonra ken temelmanın kesilmesi söz konusudur.

GoogleÜlkemizde yeni kullanılmaya başlen temeln bir diğer yöntem de histeroskopik olarak yani vajenden geçilerek, kamera eşliğinde rahime girilerek uygulanır. Bu yöntem, her iki tüpe yerleştirilen, tüpleri tıkayarak geçişi engelleyen helozon biçiminde metaller kullanılarak uygulanır (Essure). İşlemin başarısı yüksektir. Anestezi olmadan yapılabilir ve karna kesi yapılmadığı için yara izi yoktur. Fakat geri dönüşü yoktur ve maliyeti diğer yöntemlere oranla daha yüksektir.
Gebelikten korunma yöntemleri
GoogleYüksek gebelik riski taşıyan durumlar için korunma metotları
Acil kontrasepsiyon dediğimiz, korunmasız ilişkiye girilmiş veya doğum kontrol hapının birkaç gün unutulması, prezervatifin yırtılması gibi şüpheli durumlardan sonra kullanılabilecek yöntemler de vardır. Bu gibi durumlarda; ertesi gün hapları, sık aralık ve dozlarda alınan doğum kontrol hapları, ilişki sonrası spiral uygulaması seçeneklerinden biri uygulen temelbilir. Fakat, bunların yalnızca acil durumlarda ve tek seferlik kullanılması gerekli olduğu, devamlı bir doğum kontrol yöntemi olmadıklarının bilinmesi önemli.

Kadinlarnette.Net