Giysi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

tarafından
56
Giysi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli
1

Giysi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Sağlıklı kumaşlar daima doğal içerikleriyle raflara konulmuyor.Mutlaka başka maddeler ile ve kimyasallarla işlenerek mağazalarda sunulabiliyorlar.Bu sebeple daha sağlıklı kumaşlar kadar sağlıksız kumaşları da bilmeli ve bilinçli bir seçim yapmalıyız.
Giysi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli
Geçmişte insanlar doğal liflerden yapılan yün, kaşmir, pamuk, ipek, keten ve kenevir gibi kumaşları kullanırlardı. Fakat bugünkü mağazalara göz attığımızda suni ipek, polyester, akrilik, asetat ve naylon gibi sentetik kumaşlardan diğer bir ürün bulamıyoruz. Sunulan ürünler leke tutmayan, kırışmayan, nanoteknoloji ile üretilen ürünler olmalarına rağmen ucuza mal edilmeleri ve içeriklerinde çeşitli kimyasaller bulundurmaları yüzünden hayatımızı tehlikeye atıyor.

Kumaşların yeni teknolojilerle üretilmesi işleri kolaylaştırıyor gibi görünse de sağlığımızı tehlikeye attığı da bir gerçek. Unutmayın kimyasal işlem görmüş doğal ya da sentetik her çeşit kumaş, cilt yolu ile vücudunuza nüfuz ediyor. Özellikle parlak renkli, plastik baskılı giysiler yalnızca yetişkinlerin değil çocukların hatta bebeklerin de sağlığını etkiliyor.

Kumaşların sağlığınıza zarar vermemesi için dikkat edilmesi gerekli olan en önemli faktörlerden biri temizleme yönteminizdir.Mümkün olduğunca kuru temizleme yaptırmamaya çalışmalı ve çamaşırlarınızı doğaya ve size zarar vermeyen doğal temizleyicilerle yıkamalısınız.Etiketinde leke tutmaz, ütü gerektirmez, buruşmaz, güve kovucu ibaresi bulunan kumaşların çoğu teflon gibi florlanmış kimyasallar ile işlenir.

Polyester

Giysi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli
Naylonun başka bir çeşidi olan polyesterde dikkat edilmesi gerekli olan kumaşlardan birisidir Yapay liflerden elde edilir. Ütü gerektirmeyen elbiselerin yapımında kullanılır. Buruşmaz ve eski haline hemen döner.

Beğendiğiniz giysilerin içeriğinde olabildiğince az oranda olmasına dikkat etmelisiniz.Çünkü plastik ve naylon karışımı bir kumaştır.Kadın hastalıklarına ve gribal enfeksiyonlara davetiye çıkarır.Solunum yollarınızı kolaylıkla etkileyebilir ve kronik rahatsızlıklara sebep olabilir.

Giysi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli
Pamuğun yapay ipek veya naylonla karıştırılması ile yapılır. Esnek bir kumaştır. Son dönemde Lady Gaga ve Rihanna`nın sahne şovlarında sıkça kullanmış olduğu bu giysiler bir hayli sağlıksız derinin hava almasını engelleyen bir yapıya sahiptir.Deri görünümlü olma özellikleriyle bilinirler.Temizleme biçimi olarak elde yıkanmaları gerekiyor.Özellikle dar olanlarını giyebilmek için ara sıra vücudunuza jel sürmeniz bile gerekebilir.Dar olan hiçbir elbisenin uzun süre üzerinizde durması daha sağlıklı değildir.Eğer lasteksten yapılmış bir elbise beğendiyseniz alırken bunları göz önünde bulundurmanızı öneririm.
Giysi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli
Naylon

Esnek, sarıcı bir yapay liflerden yapılmış bir kumaştır.Kolay yıkanır ve hemen kuruma özelliğine sahiptir. Yanmaz ama hemen kavrulur. Çoğu zaman başka kumaşlarla karıştırılarak piyasa sürülen naylon içerikli ürünler özellikle bebek ciltlerinde ve bazı hassas tenli insanlarda hasassiyet ve tahriş sorunları yaratmaktadır.Ayrıca bu tarz ürünlerin kanserojen olduğu unutulmamalıdır.Çünkü naylon petrolden elde edilmektedir.Böyle bir kimyasalı uzun süre cildinize temas ettirmeniz oldukça zararlı olabilir.
Giysi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli
Organik gıda, saf su, doğal ve organik elbiseler bir araya gelerek refah düzeyinizi artırabilir; sağlıklı bir hayata sahip olmanızı sağlayabilirler.Kullandığımız zehirli(zararlı) maddeleri hayatımızdan çıkarmak ilk bakışta çok bunaltıcı ve zor görünebilir ama her değişiklik gibi bu da adım adım başarılabilir.


Malesefki bugun mağazaların çoğunda zararlı içerikler bulunan kumaşlar ya da liflerden yapılma elbiseler var.Fakat aynı mağazalarda saf yün ve saf ipekten yapılma elbiselerin olduğunuda unutmamalı etiketini incelemediğiniz hiçbir ürünü almamalısınız.Dikkat ettiğinizde zamanla hayatınızdaki ve çevrenizdeki değişimi göreceksiniz. Dünyadaki tüm değişimler hayatımızda yaptığınız küçük değişikliklerle başlar bunu unutmamalıyız.
Giysi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli
Dolabınızda naylon, polyester, akrilik adına ne var ise hepsinden uzaklaşıp; pamuk, keten, yün, ipek, kaşmir gibi doğal kumaşlar kullanmanızı öneririm.Böylelikle hem sağlıksız elbiselere inanılmaz miktarlar ödemekten kurtulacak hem de uzun süre yıpranmadan kullanabileceğiniz elbiselere sahip olacaksınız.Böylelikle sevdiğiniz elbiseleriniz sizlere daha uzun süre eşlik edecek.

Kadinlarnette.Net

1