Göz altı torbası nasıl geçer?

tarafından
45
Göz altı torbası nasıl geçer?
1

Göz altı torbası nasıl geçer?


Göz çevresinde oluşan göz altı torbası sorunu; yaşlı, uykusuz ve yorgun bir görünüme neden oluyor. Göz altı torbası nasıl geçer? Estetik uygulamalar neler?

Yüz estetiğinin en önemli bölgelerinden bir tanesi olan göz çevresi, kaslarda, bağlarda ve derideki değişiklikler ile zamanla işlevsel ve estetiksel sorunlara neden olabiliyor. Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Yelda Bice, göz çevresi estetiği ve göz altı torbası ile alakalı uygulanması gerekli olan metotları anlattı.
Göz altı torbası nasıl geçer?
Göz altı bölgesi vücudunuzun sodyum seviyesinin en düşük olduğu bölgeler den biri olduğu için gereğinden çok tuz tükettiğinizde bu bölgeler de şişlik oluşması kaçınılmaz hale gelebilir. Bu sebeple tuz yüklü bir akşam yemeği yediğinizde sabah göz altı torbalarınız şişmiş olarak uyanabilirsiniz.

Bazı kişilerde göz altı torbası bir hayli belirgin
Göz altı torbası nasıl geçer?
Göz altı torbası yorgun bir görünüme sebebiyet vermekte. Bu da kişilerin olduklarından yaşlı ve uykusuz görünmelerine yol açmaktadır. Yüz estetiğinde en önemli öğelerden bir tanesi olan gözler ve çevresi olumsuz şartlardan etkilenerek kişilerin psikososyal yaşamını da olumsuz etkileyebilmektedir.

Yaşlanma ile beraber göz çevresindeki derinin incelip sarktığını ve bağlarının zayıflaması sebebi ile göz çevresinde yağ dokusu dışarıya doğru fıtıklaşarak göz altı torbası oluşmaktadır.

Yetersiz uyku, yorgunluk ve stres, yetersiz su alımı, genetik özellikler, alerji varlığı, sık sık gözleri kaşımak ve bölgeyi tahriş etmek, regl dönemi, sigara ve alkol kullanımı, sık güneş maruziyeti ve çeşitli hastalıklar bu bölgenin torbalanmasına neden olabilen diğer faktörlerdir. Tabi ki torbalanma ile beraber bölgenin deri renginde de değişiklikler, koyulaşma ve morarma yanı sıra meydana gelebilecek problemlerdir.
Göz altı torbası nasıl geçer?
“Uygulamaya başlamadan evvel derideki sarkmanın tespiti önemlidir”

Göz altı torbalarının nasıl giderilebileceği hakkında bilgi veren Uzman Dr. Yelda Bice şu bilgileri paylaştı:

Tedavide deri sarkmasının ve torbalanmanın derecesi önemlidir. İleri derecelerde blefaroplasti denilen alt üst kapak estetik ameliyatları ya da yağ enjeksiyonları yapılabilmekteyken, hafif-orta derecelerde fraksiyonel ablatif lazerler, prp, mezoterapi ve hyalüronik asit dolgu yani gözaltı ışık dolgusu uygulamaları ile deri kalitesi arttırılarak torbalar küçültülebilmektedir.

Ayrıca deri niteliğini artıracak lazer ve hyaluronik asit kombinasyon tedavileri de bölge problemini azaltacaktır. Ayrıca alltaki probleme yönelik uyku ritmi ve alışkanlığının düzenlenmesi, göz çevresi ürün kullanımı da alınabilecek önlemlerdendir.

Alerjinizi yönetin!

Alerjilerin artış gösterdiği mevsimlerde burnunuz dışında en fazla etkilenen organınız devamlı sulanan ve şişen gözlerinizdir. Bu dönemlerde hekiminizin önereceği alerji giderici ilaçlarla gözünüzün alt bölgesindeki şişliklerle karşılaşmaktan kurtulabilirsiniz. Özellikle burun tıkanıklığına, devamlı hapşırmaya sebep olan alerjiler gözlerinizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Uyku pozisyonunuz çoğalmasına neden olabilir!

Sağ veya sol yanınıza yatanlardansanız, yerçekimi sıvıların göz altı derinizde toplanmasına neden olduğu için göz altı torbalarınız oluşabilir. Mümkün olduğunca sırt üstü ve başınızın altını yüksek tutacak şekilde yatmayı deneyin.

Yatmadan önce makyajınızı muhakkak temizleyin.

Yatmadan önce silinmeyen makyaj göz ve göz çevrenize zarar vermesinin beraberinde şişkinlik ve göz altı torbalarının artmasına da neden olabilir.

Alkolden uzak durun!

Alkol cildinizdeki nemi azaltır. Özellikle göz çevresindeki narin bölgenin nemi azaldığında göz torbaları oluşabilir. Yatmadan önce bir bardak su için ve göz çevrenize uygun bir nemlendirici kullanın.

Gözlerinizi UV ışınlarından koruyun.

Vücudunu güneş ışığından korumak için yaptıklarınızı yüzünüz için de yapıyor musunuz? Çok fazla güneş, cildinizin sarkmasına, gözlerinizin kırışmasına neden olabilir. Yüzünüzü zararlı ışınlardan korumak için güneş kremi, güneş gözlüğü ve şapka kullanın.

Sigara içmeyin.

Sigara, cildinizi kurutur ve zayıflatır. Sigarayı bırakarak sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Gözlerinize soğuk kompres yapın!

Gözleriniz şişiyorsa soğuk kompres yapın. Soğuk şişkinliği hafifletir. Bunun için soğutulmuş kaşık, salatalık dilimleri ya da çay poşetlerinden faydalanabilirsiniz.

Göz kremi kullanın.

Morluk ve şişliklerinizi gidermek için hekiminizin önereceği göz kremlerini kullanın. Kulaktan dolma bilgilerle kullanacağınız hemoroid kremleri göz çevresindeki cildinizi tahriş edebilir. Bunun yerine bir retinol göz kremi deneyin.

Kadinlarnette.Net

1