İmplant Nedir?

tarafından
49
İmplant Nedir?
1

İmplant Nedir?

İmplant Nedir?
Günümüzde eksik dişlerin tamamlanması için en sık kullanılacak olan yöntemlerin başında implant geliyor. Titanyum materyalden yapılan vidaların çene kemiği içine yerleştirilmesi ve üzerine diş protezinin konması ile gerçekleştirmiş olan bu tedavi, diğer dişlere zarar vermiyor olması ile ön plana çıkıyor. Komşu dişlere hiçbir biçimde müdahale edilmiyor olması, uzun kullanım ömrü sunması, gerçek diş fonksiyonlarının tamamını sunabiliyor olması, implant tedavisinin avantajları arasında bulunuyor. 18 yaş üstünde olan, çene gelişimi tamamlanmış olan bireyler bu tedaviden yararlanabilir ve böylece diş eksikliklerinin giderilmesi sağlanabilir.

İmplant Nasıl Yapılır?
İşlem öncesinde röntgen çekimi yapılır ve muayene gerçekleştirilir. Çene kemikleri ile mevcut dişlerin ölçüleri de alınır. Bu işlem öncesinde hastaya hafif bir sedasyon anestezi verildiğini belirtebiliriz. Müdahale edilecek bölge uyuşturulduğundan kişinin acı hissetmesi de imkansızdır. İmplant tedavisinde iki ayrı yöntem uygulanabiliyor. İlkinde implant yerleştirildikten sonra üzerine geçici dişler takılır.
Diğer yöntemde ise implant üzeri diş eti ile kapatılıyor ve bir süre iyileşmenin tamamlanması bekleniyor. Protez diş iyileşme sonrasında takılıyor. Bazı kliniklerde ise implant üzerine hemen diş protezinin takılması mümkün olabiliyor. Bu tedavide kullanılacak olan materyal diş ve dokular ile uyumlu olduğundan dişlerin hiç bir problem yaşanmadan kullanılması da mümkün olabiliyor. Diş etinde mor renk oluşması, ağızda metal tadı olması gibi sorunların hiçbiri yaşanmıyor.

İmplant Ne Kadar Dayanır?
İmplantın kullanım ömrü ne kadar sorusunun yanıtı esasında biraz da hastaya bağlıdır. Ağız ve diş sağlığının ihmal edilmemesi, diş kontrollerine düzenli şekilde gidilmesi durumunda implantların ömür boyunca problemsiz bir biçimde kullanılması mümkün olabiliyor. Üstelik tıpkı gerçek dişler gibi konuşma, gülme, besinleri çiğneme gibi işlevler noktasında da herhangi bir problem yaşanmıyor. Dış etkenler de göz önüne alındığında bu tedavi ile elde edilen protez dişlerin kullanım ömrünün 20 yıl ila 30 yıl arasında değiştiğini de belirtebiliriz.

İmplant Fiyatları 2021 Ne Kadar?
Sıklıkla merak edilen öğelerden biri fiyatlar oluyor. Elbette implant fiyatları konusunda net bir rakamdan söz edilmesi pek mümkün olmaz. Çünkü kaç adet dişe implant yapılacağı, diş hekiminin bilgi birikimi gibi bazı unsurlar fiyatları da etkisi altına alıyor. Dolayısıyla hastalar bir araştırma yaptıklarında karşılarına farklı rakamlar çıkıyor. Öncesinde muayene olunmasında fayda olacaktır. Bu sayede veriler net olduğundan hastaya net bir fiyat iletilmesi de mümkün olur.

İmplant Zararları Var mı?
İmplant tedavisinde kullanılacak olan titanyum, insan vücuduna herhangi bir zararı olmayan materyallerden birisidir. Dolayısıyla bu tedaviden kaynaklı olarak vücudun herhangi bir zarar görmesi olanaksızdır. Aksine eksik diş problemi söz konusu olduğunda bu tedavinin oldukça yararlı olduğunu belirtmek gerekmektedir. Doğru şekilde uygulanmış olan bu tedavi sayesinde protez dişlerin problemsiz bir biçimde kullanımı mümkün olabiliyor. İmplant tedavisi ile kazandırılan protez dişlerin kullanım ömrünün uzun olması da önem taşıyor.

İmplant Tedavisi Ağrılı mı?
Özellikle diş ağrısı yaşamaktan endişe edenler bu tedavinin ağrılı olup olmadığı konusunda da bilgi edinmek istiyor. İmplant tedavisinden önce muhakkak anestezi ile bölgenin uyuşması sağlanır. Buna bağlı şekilde gerek titanyum vidanın yerleştirilmesi gerekse protez dişin konması sırasında hastanın hiçbir biçimde ağrı hissetmesi mümkün olmaz. Ancak işlemin ardından hafif bir ağrı hissedilmesi de mümkündür. Bu ağrı anestezik ilacın etkisinin geçmesinin ardından hissedilir.
Hafif ağrının diş hekimi tarafından reçete edilen ağrı kesici ilaçlar ile kontrol altında tutulması mümkün olacaktır. Bu ağrının oldukça normal hatta beklenen bir ağrı olduğunu belirtmek gerekmektedir. Hastanın günlük hayatını, iş yaşamını olumsuz etkileyecek bir ağrı olmaz. Ağrının şiddeti kişinin ağrı eşiği ile de yakından ilgilidir. Bazı kişilerin ağrı eşiğinin yüksek olması sebebiyle implant sonrasında hiçbir ağrı veya acı hissetmediklerini de söyleyebiliriz.

Diş Çürüğü Durumunda Hemen İmplant mı Yapılır?
Diş çürüğü meydana geldiğinde ilk seçenek dişin çekilmesi değildir. Öncelikle çürük temizlenir ve gerekirse kanal tedavisi uygulanır. Sonrasında dolgu işlemi yapılarak dişin yeniden eski fonksiyonlarına kavuşması sağlanır. Ancak bazen çeşitli nedenlere bağlı şekilde dişin kurtarılması mümkün olmayabiliyor. İşte bu durumda devreye diş çekimi ve hemen arkasından da implant tedavisi girebiliyor. Sonuç olarak her diş çürüğünün sonucunda hastaya implant yapılması gerekmez.
Kadinlarnette.Net

1