Kaşarlı Menemen Tarifi

tarafından
27
Kaşarlı Menemen Tarifi
1

Kaşarlı Menemen Tarifi.

Kaşarlı Menemen Tarifi

Kaşarlı Menemen Tarifi


Her evde bulunan malzemelerle çok pratik şekilde yapılan menemen, hepimizin bildiği üzere kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir. Özellikle kolay ve bütçe dostu olmasından dolayı öğrenciler tarafından da çok sevilmekte ve tercih edilir. Hepimiz tarafından soğanlı, soğansız, sucuklu, kaşarlı, salçalı olarak her çeşit yenilebilen bu yemekte sınır tanımamak gerekir. Bugün ne yemek yapsam sorularımızın da en iyi kaçış yolu olarak seçilebilir. Türk Mutfağının Göz Bebeği Kaşarlı Menemen Tarifi vermek istiyoruz.

Kendi mevsiminden sonra tatlarını beğenemediğimiz domatesleri de konserve şekline getirerek kışın afiyetle tüketebiliriz. Maddi ve manevi olarak bütün insanların kalbinde yer edinen bu yemeğin yapımı da çok basittir. Şimdi isterseniz malzemelerle başlayıp sonra da tarifimize geçelim. Şimdiden afiyet olsun.
Türk Mutfağının Göz Bebeği Kaşarlı Menemen Malzemeleri

1 Soğan (tercihe göre, orta boy olacak)
3 Yumurta
3 tane yeşil biber (temizlenip, küçük parçalarla kesilmiş)
3 orta boy domates
½ (yarım) çay kaşığı tuz
Kişi sayısına ve tercihe göre salça (1 yemek kaşığı)
Kaşar peyniri (üstüne, yarım kase)
2 yemek kaşığı sıvı yağ

Kaşarlı Menemen Tarifi

Kaşarlı Menemen Tarifi

Türk Mutfağının Göz Bebeği Kaşarlı Menemen Yapılışı
1. Öncelikle soğan eklemek istiyorsak, ilk önce küçük küçük doğramamız gerekir. Sonrasında küçük küçük doğranmış soğanlarımızı pembeleşinceye kadar kavuralım.

2. Soğan eklemek istemiyorsak, evvela iyice yıkadığımız biberlerimizin saplarını ve çekirdeklerini temizlemeliyiz, sonrasında ince ince kesmeliyiz. Sonraki işlemde tavaya 2 yemek kaşığı sıvı yağ eklemeliyiz ve yağ ısınınca daha önce kestiğimiz biberlerimizi tavaya koymalıyız.

3. Sonrasında elimizde bulunan iyi yıkanmış 3 orta boy domatesin kabuklarını soyalım ve küp küp doğrayalım. Domatesler hazır olduktan sonra tavaya ilave edelim.

4. Domatesler sulu değil ve tavaya yapışmış gibi oluyorsa üstüne kaynar su ekleyebilirsiniz. Bu durumu düzeltecektir.

5. Domateslerin piştiğini ve rengini verdiğini gördükten sonra, bir kasede kırıp tuzunu ve istiyorsak baharatını attığımız yumurtalarımızı menemenimizin üstüne döküp orta ateşte ağır ağır karıştıralım.

6. Rendelediğimiz yarım kase kaşar peynirlerimizi yumurtalarımız pişmeye yakın üstüne ekleyip, biraz daha pişirmeye devam edelim.

7. Menemeni sıcak servis edin. Afiyet olsun…
Kadinlarnette.Net

1