Lezzetli Bir Balık Menüsü

tarafından
79
Lezzetli Bir Balık Menüsü
1

Lezzetli Bir Balık Menüsü

Lezzetli Bir Balık Menüsü
Lezzetli bir balık menüsü için işin inceliklerinden anlamak gerekir. Doğru balığı seçmek, doğru yöntemle pişirmek ve doğru sos ve salatayı tercih etmek gerekir. Öyle profesyonel olmaveya gerek yok. Birkaç ipucuyla sofranızı taçlandırabilirsiniz.
Lezzetli Bir Balık Menüsü
Önce taze balığı seçmelisiniz. Balığın tazeliği görüntüsünden değil kokusundan anlaşılır. Evet, zor gibi görünüyor ama işinizi şansa bırakmamalısınız. İyi balık deniz gibi kokar. Yüzgeçlerinden kokladığınız balık size deniz kokusunu hissettiriyorsa gerçekten taze bir balık tercih etmiş olursunuz. Kokladığınız balıkta bilindik balık kokusu alıyorsanız sorun yok, bir süre buzhaneye girmiş, donmuş ve çözülmüş demektir. Parlak kırmızı solungaçlar ve diri pullar da gözlemlemeniz gerekli olan unsurlar arasında. Alacağınız balık bu özelliklerde değil ise damak tadınızdan taviz vermek mecburiyetinde kalırsınız.
Lezzetli Bir Balık Menüsü
Balığınız buzdolabındaysa çıkardıktan 15-20 dakika sonra pişirmeye başlamalısınız. Daha fazla veya daha az beklemiş balık dengeli şekilde pişmeyecektir.

Balığınızı tavada pişirecekseniz bıçağın ön yüzüyle dik şekilde pulları törpüleyebilirsiniz. Bu işlem balığın tavaya yapışmasını mümkün olduğunda önleyecektir.
Lezzetli Bir Balık pişirme yöntemi
Sıra geldi pişirmeye. Küçük bir ipucu verelim, önce tavanızı ısıtıp yağı öyle dökün. Soğuk tavaya dökülen yağ tavayla beraber ısınırsa balığınızdaki yağ kokusu yoğun olur.

Sıcak tavaya yağı dökün ve yağ kızarma kıvamına gelince balığınızı dikkatli bir şekilde tavaya bırakın. Ve birde ipucu; sadece sıvı yağ tercih etmek mecburiyetinde değilsiniz. Sıvı yağın içine biraz da tereyağı koyabilirsiniz. Ayrıca pişirme esnasında önce tavanın altını yüksek düzeyde açın ve balığınızı öyle yağın içerisine bırakın. 1-2 dakika sonra altını biraz kısabilirsiniz. Bu küçük yöntem balığın tadında hissedilir bir etki bırakacaktır emin olun.

Son olarak, balığı servis etmeden önce son bir kez balığı çevirin ve her çevirmede 1 dakikadan uzun sürmesin. Böylece balık tabağa konduğunda her iki yüzü de sıcak ve görsel olarak da daha tatmin edici olacaktır.
Kadinlarnette.Net

1