OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARI İÇİN SAĞLIKLI BESLENMENİN ÖNEMİ

tarafından
54
OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARI İÇİN SAĞLIKLI BESLENMENİN ÖNEMİ

OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARI İÇİN SAĞLIKLI BESLENMENİN ÖNEMİ

Öğrencilerimiz, nüfusumuzun yaklaşık beşte birini oluşturuyor. Neredeyse on beş milyonu bulan ve ülkemizin geleceği olacak bu büyük topluluğun daha sağlıklı kalabilmesi ve başarılı bir öğrenim dönemi geçirmesinde, dengeli ve düzenli bir beslenme çok önemli bir konuma sahip.

Araştırmalar, yetersiz ve dengesiz beslenen öğrencilerin; dikkat sürelerinin kısaldığını, algılamalarının azaldığını, öğrenmede zorluk çektiklerini, davranış bozuklukları sergilediklerini, okulda devamsızlık sürelerinin uzadığını ve okul başarılarının düştüğünü ortaya koyuyor. Özellikle ilkokul çağı (6 – 12 yaş), çocuğun ailesinden ilk defa ciddi bir biçimde ayrıldığı ve çocuğun çevresi ile iletişiminin arttığı bir dönemdir. Bu çağda eğitimle konulan kurallar çocuğun ruhsal gelişimini etkilerken, daha sağlıklı büyüme de beslenme ile desteklenmelidir. Kadinlarnette.Net Aileler, çocuklarının sadece okul başarılarıyla değil, onların İlkokul çağı çocuğun ailesinden ilk defa ciddi bir biçimde ayrıldığı ve çocuğun çevresi ile iletişiminin arttığı bir dönemdir. Bu çağda eğitimle konulan kurallar çocuğun ruhsal gelişimini etkilerken, daha sağlıklı büyüme de beslenme ile desteklenmelidir.
Google
Koroner kalp hastalıkları, bazı kanser tipleri , serebrovasküler hastalıklar, diabetes mellitus’a bağlı komplikasyonlar ve ateroskleroz; gelişmiş ülkelerdeki ölüm sebepleri içinde ön sıralarda yer alan sağlık sorunlarıdır. Bu hastalıkların gelişiminde diyetin önemli bir yeri olduğu ve beslenme temelinin çocukluk döneminde atıldığı düşünülürse, ailelerin; çocuklarının yalnızca okul başarısıyla değil, büyüme ve gelişmeleri ve daha sağlıklı beslenme davranışları geliştirmeleriyle de yakından ilgilenmeleri, kendi beslenme alışkanlıkları ile onlara örnek de olmaları gerekli olduğu anlaşılır.
Google
Çocukların daha sağlıklı beslenmesi için dört besin grubunda bulunan çeşitli besinlerden yeterli miktarlarda ve dengeli bir biçimde tüketmeleri gerekiyor. Pratik olarak çocukta enerji alımı tüketimine eşit olmalı ve normal büyüme ve gelişmeyi sağlayacak seviyede olmalıdır.Süt grubunda yer alan süt, yoğurt, et grubunda yer alan et, tavuk, yumurta, kuru baklagiller, sebze ve meyve grubu ve tahıl grubuna giren ekmek, bulgur, makarna, pirinç vb. Besinlerin her öğünde yeterli miktarlarda tüketilmesi önerilmektedir. Özellikle kemik ve diş gelişimi için günde 2-3 su bardağı kadar süt ya da yoğurt, 1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir tüketmeleri önemlidir. Ayrıca, hastalıklara karşı daha dirençli olmaları, göz, cilt ve sindirim sistemlerinin daha sağlıklı olması için hergün en az 5 porsiyon taze sebze ya da meyve tüketmeleri önerilmektedir.

Öğrenciler için en önemli öğün kahvaltıdır. Bütün gece süren açlıktan sonra, vücudumuz ve beynimiz güne başlamak için enerjiye gereksinim duymaktadır. Kahvaltı yapılmadığı takdirde, dikkat dağınıklığı, yorgunluk, baş ağrısı ve zihinsel performansta azalma olmaktadır. GoogleBu sebeple, güne yeterli ve dengeli yapılan bir kahvaltı ile başlamak öğrencilerin okul başarısının artmasında oldukça önemlidir. Şeker ve şekerli besinler, cips vb. Yağlı ve tuzlu besinler ya da gazlı içecekler yerine; süt, yoğurt, sütlü tatlılar, ekmek arası peynir, taze sıkılmış meyve suları ve kuru meyvelerin tüketiminin tercih edilmesi çocukların daha sağlıklı beslenmeleri açısından daha yararlıdır.

Açıkta satılan besinler, yeteri kadar güvenilir ve temiz değildir. Ayrıca, uygun şartlarda muhafaza edilmedikleri için çabuk bozulma riski taşırlar. Bu sebeple, özellikle okul çevresinde açıkta satılan besinlerin kesinlikle satın alınmaması gerekiyor. GoogleVücudun düzenli çalışması, tüketilen besinlerin vücuda yararlılığının artırılması, şişli suriyeli escort çocukların fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişimlerine olumlu katkı sağlamaları açısından fiziksel aktivitenin artırılmasına da önem verilmelidir. Bu sebeple, çocukların gerek okul yönetimi gerekse de ebeveynleri tarafından sevdikleri herhangi bir spor dalı ile ilgilenmeleri teşvik edilmelidir.
Kadinlarnette.Net