Su İçmenin Faydaları

tarafından
55
Su İçmenin Faydaları

Su İçmenin Faydaları


Su İçmenin Faydaları
Vücudumuzun üçte ikisi sudan meydana geliyor. Su içmek sağlık için gereklidir. Yeterince su tüketmeyen bireylerde ortaya çıkan organ yetersizlikleri sebebi ile yaşam kalitesi düşerken diğer yandan da insan sağlığına harcanan para artıyor. Basit bir önlem alarak ve su içmenin yararları konusunda farkındalık kazanarak düzenli su tüketmek, sağlığımızı koruyacak ve bedenimizi ayakta tutan tüm sistemlerin en önemli ihtiyacı giderilmiş olacaktır.

Kan sıvısının dahi % doksanının su olması suyun önemini gösterir. Böbreklerin iyi çalışması için ortalama olarak her yetişkinin yaz mevsiminde 2-2.5 L su tüketmesi kış aylarında 1.5-2 L su tüketmesi önerilmektedir. Susuz kalan insanların cilt hastalıklarına yakalanma riski de yüksektir.

Su tüketimi cildi güzelleştirir. İstenmeyen cilt kırışıklıklarının önlenmesi, yeterli su tüketimine bağlıdır.
Suyun faydaları arasında disk ve eklemlerde bulunan kıkırdak yapısının korunması, eklem ağrılarının azalması, mukus ve tükürük oluşumunun çoğalması, yiyeceklerin sindiriminin daha rahat olması, içeriğindeki hidrojen ve oksijen atomlarının kimyasal olarak ayrışması ile ortaya çıkan daha fazla oksijenin vücutta kullanılması, cilt güzelliği ve sağlığının arttırılması, omurilik, beyin ve hassas dokuların işlevinin iyileştirilmesi gibi yararlar sayılabilir.
Ayrıca hormonların düzenli şekilde üretilmesi, düzenli su tüketimi ile yakından ilişkilidir. Yaz aylarında su tüketiminin önerilmesinin bir sebebi de, vücut sıcaklığının ter yoluyla düzenlenebilmesidir. Yeteri kadar su içilmezse yeterince terleme de olmaz. Mide asidinin azaltılması, sindirim sisteminin düzenli çalışması su tüketiminin düzenli olmasına bağlıdır.

Vücutta hergün havadan ve yiyeceklerden biriken toksinlerin atılması için su içmek önemlidir. Son senelerde yapılan araştırmaların sonuçlarına göre, kan basıncının dengelenmesinde yeterli su tüketimi önem arz ediyor. Tüketilen vitamin ve minerallerin çözülebilmesi için vücutta yeterince su olmalıdır. Böbreklerimiz vücuttaki su dengesini sağlamayı başaran organlarımız olarak, suya ihtiyaç duyar.
Su İçmenin Faydaları
Her gün düzenli su içmek, böbrek taşlarının oluşmasını engeller. Egzersiz yapmayı rutin hale getirenlerin, performanslarının çoğalması için su içmeye ihtiyaçları vardır. Kilo vermek için su içmek son senelerde sık uygulanmakta olan bir zayıflama yöntemidir. Yağlar su ile birlikte daha rahat atılabilir.
Su İçmenin Faydaları
Sadece 1 gün içerisinde çift böbreklerimiz, 120 L ile 150 L arasında sıvıyı filtreler. Yaklaşık olarak 2 L suyu idrarla dışarı atar geri kalanı ise vücuda dağıtır. İdrar enfeksiyonlarını engellemek için su içmek en basit ve en pratik yoldur. Görüldüğü gibi ister çocuk ister yaşlı olsun her insan günlük su tüketimi konusunda hassas davranarak kendisini pek çok hastalıktan koruyabilir.
Kadinlarnette.Net