Yoğurt bakın nelere iyi geliyor.

tarafından
71
Yoğurt bakın nelere iyi geliyor.

Yoğurt bakın nelere iyi geliyor.

GoogleYoğurdun yararları ?

Türk annesine yoğurdun kıymetini anlatmak ne haddimize!!! Siz herkesten iyi bilirsiniz ama biz yine de sıralayalım. Okuyacaklarınız sizi bile şaşırtabilir.

Kalsiyum büyümekte olan her bebeğin ana ihtiyacı. Yoğurt kalsiyumdan zengin besinlerin başında geliyor. Yoğurtta bulunan aktif kültürler, kalsiyum emilimini artırıyor. Yani bebek yoğurt yediğinde aynı miktar süte kıyasla daha fazla kalsiyum almış oluyor. 1-3 yaş arasında günlük kalsiyum ihtiyacı 500 mg. Bir su bardağı yoğurtta da 120 mg. Kalsiyum vardır. Zengin bir protein ve B12, B6 vitaminleri kaynağı olduğunu da hemen bir kenara not düşelim.

GoogleYoğurt çok önemli bir özelliğe daha sahip. O da yoğurdun probiyotik gücü. Bu terimi siz de eminiz sık sık duyuyorsunuz. Yoğurtta bulunan bazı yararlı parazitler sindirim sistemine çok şifalı geliyor. Probiyotik parazitler olarak isimlendirilen bu zararsız ve bedenle işbirliği içinde çalışan parazitler, küçük gurmenin ağır ağır katı gıdaya alışan kırılgan sindirim sistemine çok iyi geliyor.

GoogleAklınızda bulunsun.

Laktoz sebebiyle inek sütünü küçük gurmeler sindirmekte zorlanıyor. Ancak süt yoğurda dönerken yapısı değişiyor, laktoz parçalanıyor. Laktoz intoleransı olan bazı çocuklar süt içemezken, yoğurt yiyebiliyor. Yine de çocuğunuzda laktoz intoleransı var ise, yoğurt vermeden önce doktorunuza danışınız. Yoğurt sütün bütün nimetlerine sahip, üstelik sindirimi çok daha kolay.

Probiyotikler ishal sorununun çözümünde işe yarıyor. Özellikle kısa süreli seyahat ishalleri ve yaz ishalleri için küçük gurmeye bol bol yoğurt verebilirsiniz.

Yoğurt iyi bir riboflavin kaynağı. Yoğurt suyunun süzülmesi ile bu suyun içerdiği yüksek miktardaki riboflavin de kaybedilir. Oysa riboflavin, büyüme, doku yenilenmesi ve enerji metabolizmasında görevlidir. Bu sebeple bu suyu sakın atmayın. Ayran ya da çorbalara karıştırarak mutlaka kullanın.

Büyük şehirlerde artık yoğurdu mayalamaktan vazgeçtik, marketten alır olduk. Marketten aldığınız yoğurdun bir türlü ekşimemesi dikkatinizi çekmiştir. Gurme Bebek, bebek ve çocuklara vereceğiniz yoğurdu evinizde mayalamanızı öneri ediyor.

GoogleYoğurt nasıl yapılır?

Yoğurt yapımı için önce nasıl bir süt kullanacağınıza karar vermek gerekmektedir. Kutu sütler, esasında steril sütler. Günlük süt veya çiğ süt kullanırsanız yoğurt daha kolay mayalanır. Çiğ süt bir tercih meselesi, eğer çiğ sütten yapacaksanız sütü kaynatıp, altını biraz kısıp kepçeyle havalandırarak, biraz da sütün buharlaşmasını sağlayabilirsiniz. Hem de iyi kaynatmış olursunuz. Eğer günlük pastörize sütten yapıyorsanız yoğurt mayalama için sütü yaklaşık 40-45 dereceye kadar ısıtmanız yeterli. Bunu eskiden annelerimiz “Parmağınızı içerisine soktuğunuzda yanmayacağı kadar bir ısıda olacak” diye tarif ederlerdi. Bir küçük temiz termometre edinip bu işler için onu da kullanabilirsiniz.

İyi bir yoğurdu maya olarak kullanmalısınız. Maya olarak yoğurt seçerken mümkün olduğunca doğal olanları, veya organik olanları tercih etmenizde fayda var. Daha önce yoğurt yaptıysanız her defasında onun bir kısmını bir sonraki yoğurdunuzun mayası olarak ayırın. Böylece gitgide yoğurdunuzu katkı maddelerinden bütünüyle arındırırsınız. 2 litre süt için 2 yemek kaşığı yoğurt kullanabilirsiniz. 2 yemek kaşığı yoğurdu 1 çay bardağı sütün içinde eritin.

Sütün içerisine mayayı katmadan önce sütü, yoğurdu yapacağınız kaseye alın. Çelik tencere, toprak kap, cam kaseler tercih edilmeli. Ama cam kap daha çabuk soğuduğu için iyi sarmak gerekmektedir.

Sütünüzün içerisine yoğurt mayanızı peyderpey koyun. Önce yarım kepçe sıcak sütü mayalı karışıma ekleyin, iyice karıştırdıktan sonra bunun bir kısmını yoğurt kasesine ekleyin. Bu işlemi 2-3 kere tekrar ettikten sonra tüm mayayı yoğurda katın. Kasenizin kapağını kapatın. Bir battaniye ile tencerenin her yanını sarın ki, yoğurdunuz üşümesin. Sonra da bırakın 4-5 saat öyle uyusun. Sonra çıkarıp buzdolabına koyabilirsiniz. Dikkat edilecekler: Yoğurdu mayaladıktan sonra tencereyi sallamayın. Hatta mümkünse hiç kıpırdatmayın. Bazı anneler küçük kavanozlarda bu işlemi yapıyorlar. Sonra birer birer çıkarıp vermesi kolay oluyor. Bazı anneler de yoğurt mayalama makinalarını tercih ediyorlar.Kadinlarnette.Net